poniedziałek, 19 października 2015

Nie zapomnijcie...


Jak wiecie zima potrafi zaskoczyć.
Choć kochamy śnieg to nikt z nas nie lubi porannego odśnieżania samochodu. 
Ta niewielka łopata świetnie sprawdza się przy małych powierzchniach. Jest lekka i wytrzymała. Idealnie nadaje się do samochodu. Nie zajmuje dużo miejsca ponieważ jest składana i może okazać się niezbędna w wielu sytuacjach.

Jeśli chcecie się dowiedzieć gdzie można kupić chętnie odpowiem :)

środa, 14 października 2015

Zima małymi kroczkami nadchodzi....

Zima zima ...


Zimą w ogrodzie rośliny śpią, a ty masz czas na to, aby zastanowić się, co posadzić w następnym sezonie. Czasem sprawdź jednak, jak rośliny zimą - i te w ogrodzie, i te w pomieszczeniach - znoszą trudne dla nich warunki. To także pora na konserwację narzędzi ogrodniczych.

W bezlistnym ogrodzie doceniamy urodę roślin zimozielonych. Dla tych roślin - zwłaszcza o pokroju kolumnowym, sporym zagrożeniem jest śnieg. Ciężki i mokry deformuje korony, czasami może nawet je rozłamać. Lepiej więc, zanim spadnie śnieg, zwiążmy rośliny sznurkiem. 
Sprawdźmy stan osłon na krzewach - uszkodzone poprawmy.

środa, 7 października 2015

Zadbaj o trawnik przed zimą

Czy przygotowujecie się do zimy???-nie zapomnijcie o swoich trawnikach

Poniżej kilka wskazówek :)
* z trawnika trzeba usunąć zalegające na nim liście, bo pod nimi będzie żółknąć, zamierać i gnić. 
* koszenie uzależnione jest od pogody i siły wzrostu trawy, lecz ostatni raz przeprowadza się zazwyczaj pod koniec października. Nie należy ciąć zbyt krótko – pozostawione na zimę źdźbła powinny mieć wysokość ok. 5 cm.
* na jesieni dobrze jest też zastosować nawóz potasowy, który zwiększy odporność murawy na mróz. Podczas opadów śniegu nie należy chodzić po powierzchni trawnika, ponieważ deptanie „dusi” darń i nie sprzyja dobremu przezimowaniu.
* przed nadejściem zimy dobrze jest też pomyśleć o zniechęceniu do wizyt w ogrodzie kretów. Aktywność tych zwierząt wzrasta jesienią (koniec października) kiedy to przygotowują się do przetrwania zimy, a także wiosną, kiedy to w żyznej i wilgotnej glebie pojawiają się liczne larwy i pędraki, będące przysmakiem kretów. Pojawienie się licznych kretowisk może być dla nas zatem niemiłym zaskoczeniem, gdy wiosną przyjdziemy na działkę. Warto zatem zastosować odstraszacze przeciwko kretom, choćby butelki ponakładane na paliki. Wywoływane przez nie drgania w czasie podmuchów wiatru będą odczuwalne i nieprzyjemne dla kreta.
* aby ukoronować nasze przygotowanie trawnika do zimy, warto zrobić jeszcze jedną rzecz. Wykonywanie tego zabiegu jest znacznie mniej popularne. A szkoda, bo dzięki niemu trawnik znacznie szybciej zregeneruje się po zimie. O czym mowa? Otóż około połowy listopada warto wykonać nawożenie organiczne obornikiem. Jest ono szczególnie przydatne na trawnikach koszonych kosiarkami z pojemnikami na skoszoną trawę. Nawozy organicznie doskonale rekompensują brak szerokiej gamy pierwiastków, których nie ma w nawozach mineralnych.