wtorek, 29 września 2015

Zabezpiecz drzewa przed zimą

Zabezpieczanie drzew owocowych przed zimą .




Młode i świeżo posadzone drzewka owocowe obsypujemy kopczykami do 30 cm, przykrywając miejsce okulizacji i część pnia odmiany szlachetnej. Kopczyk będzie stanowił dodatkową warstwę izolacyjną, chroniącą korzenie przed przemarzaniem. Pień i konary gatunków wrażliwych zabezpieczamy agrowłókniną lub słomą. Nie wolno stosować folii, gdyż nie przepuszcza ona powietrza.





Bielenie pni drzew ma na celu zapobieżenie nadmiernemu nagrzewaniu się pni i grubych konarów (biały kolor odbija promienie słoneczne). Słońce pobudza ruch soków w drzewie, a w nocy przy znacznych spadkach temperatur następuje ich zamarzanie, co w konsekwencji prowadzi do rozsadzenia i pęknięcia pnia i powstania rany zgorzelinowej. Bielenie pni drzew należy wykonać w drugiej połowie grudnia, (najpóźniej na początku stycznia), a w przypadku spłukania części wapna przez deszcz, poprawić. Najczęściej do bielenia używamy "mleka wapiennego" (2kg wapna palonego + 10 litrów wody). 

poniedziałek, 28 września 2015

Jesień

Puste już pole - pełno w stodole
bo zżęty kłos, bo zżęty kłos.
Między brzozami, między białymi
liliowy wrzos, liliowy wrzos.

Hej borowiku w kapelusiku
gdzie ja mam iść? Gdzie ja mam iść?
Czy Cię ukrywa gałąź świerkowa,
zielony mech, czy zwiędły liść?

Wrześniowe lasy, złote ściernisko,
pajęcza nić, pajęcza nić...
Hej borowiku w kapelusiku,
przestań się kryć, przestań się kryć!

MIŁEGO DNIA :)

czwartek, 24 września 2015

Zapraszam na Facebooka na konkurs !!!
KONKURS

Prace jesienne

Jesienne prace na balkonie

Zadbane rośliny w okresie jesiennym wynagrodzą 
nam cały trud w następnym sezonie, warto więc przyłożyć się i wszelkie prace dokładnie zaplanować i wykonać starannie.
Od czego zacząć? 
Przede wszystkim usuwamy przekwitnięte rośliny z doniczek i skrzynek, zwracając uwagę na to, czy są jednoroczne, czy wieloletnie. - Wszystkie kwiaty oprócz jednorocznych, np. aksamitka, można spróbować przezimować. 


Zimą rośliny mają jednak szczególne wymagania, które trudno spełnić, zwyczajna pelargonia potrzebuje np.dużej ilości światła, ale niskiej temperatury: 5-10 stopni Celsjusza. W takich warunkach większość roślin odpoczywa od wzrostu i kwitnienia. Ten odpoczynek powinien trwać 2-3 miesiące. Gdzie je umieścić? Idealna będzie np. weranda, klatka schodowa z oknem lub nieogrzewany zimą słoneczny pokój.



 Na balkonie mogą zostać iglaki, których coraz więcej na naszych balkonach i tarasach. Ponieważ rosną w donicach, są bardziej narażone na mrozy niż rośliny w ogrodzie. Przed nadejściem zimy warto je podlać dosyć obficie, choć i później też o wodzie pamiętać (wystarczy podlewać raz na dwa miesiące). 
Można przestawić je w miejsce bardziej osłonięte od wiatru lub postawić kilka roślin blisko siebie.

Iglaków nie wynosimy z balkonu, ale zabezpieczamy ich systemy korzeniowe, osłaniając donice, w których rosną, kartonem lub włókniną. Pod donicę można jeszcze włożyć styropian. Nie należy tego robić, gdy temperatura jest wyższa niż 5 stopni, bo roślina może się przegrzać :)

wtorek, 22 września 2015

Witam w ten mroźny poranek :)
Ciekawostka - marka HAGSEN stworzyła dla wygody klientów pasek do konewek TRAPEZIUM, który ułatwi podlewanie. 


Więcej info na www.hagsen.pl lub pv.
Pogodnego dnia życzę.

poniedziałek, 7 września 2015

Ogród

Koniec weekendu u nas troszkę już w ogrodzie zrobione :)

Podlałyśmy wszystkie kwiaty w doniczkach na zewnątrz,


 zioła, które zasadziłam pod drzewkami aby nie miały za dużo słońca,
a także zaczęłyśmy montować płotek ogrodowy aby było jeszcze ładniej-zdjęcie przed końcem montażu

I tak nam weekend przyjemnie zleciał :)


piątek, 4 września 2015

Zioła , zioła :)




Witajcie !!!


Dzisiaj troszeczkę o moich ukochanych ziołach bez których moja kuchnia byłaby smutna, a jest piękna i ten aromat ........   Żadna dobra potrawa nie istnieje bez aromatycznych przypraw, a te znajdują się w wonnych ziołach. Samodzielna uprawa ziół sprawia wiele satysfakcji i nie jest kłopotliwa. Przygotowując swoje ulubione potrawy zwykle sięgacie do pojemniczków z przyprawami. Wśród nich nie brakuje na pewno aromatycznych suszonych ziół, które nadają jedzeniu nie tylko niepowtarzalnego smaku, ale również cudownego aromatu.




Ja chciałabym wam napisać dlaczego warto dodawać do potraw świeże zioła?
  • Poprawiają wygląd, smak i aromat dań
  • Pobudzają kubki smakowe
  • Znakomicie wspomagają trawienie
  • Pomagają dbać o smukłą sylwetkę
  • Sprzyjają zachowaniu na dłużej świeżości jedzenia
Jak uprawiać zioła w domu?

  • Warto kupić rośliny o ładnym, zdrowym wyglądzie, bujne i posadzone w doniczkach odpowiednich do domowej uprawy.
  • Zawsze zdejmujemy foliowy woreczek by zioła miały miejsce do wzrostu.
  • Najlepiej hodować zielnik na parapecie okna lub na blacie przy ścianie, zawsze z dala od grzejników.
  • Podlewamy do podstawki, nie do doniczki.
  • Korzystajmy z zielnika jak najczęściej, obrywanie liści skutecznie stymuluje wzrost nowych.
  • Gdy zioła wyrosną zbyt okazałe to zawsze można je posiekać i zamrozić.
  • Świeże zioła dodaje się do potraw zawsze pod koniec gotowania.
To na koniec moje danie 

S M A C Z N E G O !!! :)




Zachcianka- spaghetti, oliwa z oliwek z cytryną , rukolą, cebulą, czosnkiem, szczypiorkiem, pietruszką, parmezanem i oczywiscie łosoś 


czwartek, 3 września 2015

Jesień już tuż,tuż

Witajcie !!!Już niedługo jesień :)

Październik w ogrodzie to czas przygotowania ogrodu do zimy. Mimo że w październiku kwitną jeszcze niektóre rośliny, to deszczowe i często chłodne dni oraz spadające z drzew liście przypominają, że to już jesień.


Początek jesieni to najlepszy czas na sadzenie większości drzew i krzewów liściastych – zarówno owocowych, jak i ozdobnych – szczególnie tych zakupionych z odkrytymi korzeniami. Kupujemy i sadzimy rośliny pozbawione liści. W miejscu, gdzie chcemy posadzić roślinę wykopujemy dołek, warto do niego wsypać trochę kompostu lub ziemi ogrodniczej. Pamiętajmy, aby po posadzeniu starannie podlać rośliny!!!

W Październiku również nawozimy, możemy użyć kompostu lub nawozów - fosforowych i potasowych. Nawozy rozkładamy wokół drzew i krzewów koliście – najwięcej drobnych, aktywnych korzeni pobierających wodę z solami mineralnymi znajduje się nie przy pniu, lecz na obrzeżu rzutu korony. Nawozy płytko mieszamy z ziemią.


Do połowy miesiąca sadzimy cebule czosnków ozdobnych, kosaćców cebulowych, cebulic, szafirków, śniedków, przebiśniegów, tulipanów, lilii, bulwki krokusów (po pierwszych przymrozkach miejsca, gdzie są posadzone przykrywamy 2–4 centymetrową warstwą kory lub torfu).

Cebule roślin, które nie zimują w gruncie należy wykopać, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej.

Do takich prac ogrodowych przyda nam się np. taczka lub wózek ogrodowy, które usprawnią nam wożenie ziemi, torfu, kompostu, kory jak i również roślin :)








środa, 2 września 2015

Urlop? A co z Twoimi kwiatami

Często wyjeżdżasz?
Zapominasz o podlewaniu swoich roślin?
Proponuję doniczki  samonawadniające  Hagsen ten problem przestanie Cię dotyczyć, dzięki specjalnemu systemowi nawadniającymi, który zabezpiecza roślinę zarówno przed przesuszeniem jak i przelaniem.
Atrakcyjny design i kilka wersji kolorystycznych do wyboru sprawia że doniczki dopasują się do każdego wnętrza.
W zestawie znajdują się trzy kolorowe nakładki: srebrna, zielona i czerwona, które możesz zmieniać w zależności od potrzeb aby jeszcze lepiej dopasować doniczkę do Twoich wnętrz.
Zalety:

  • Specjalnie ukształtowany wlew w górnej części doniczki ułatwia nawadnianie rośliny i gromadzenie wody w odpowiednim miejscu
  • Ziemia utrzymuje stałą wilgotność dzięki paskom włókniny, które doprowadzają do wnętrza doniczki zmagazynowaną na dnie wodę.
  • Na dnie doniczki znajduje się zbiornik z wodą, której poziom kontrolować możemy za pomocą wskaźnika.